VLASTNOSTI FASCIE 2. ČÁST
- By: ProSapiens
- Blog
Dneska pokračujeme dále v dalších základních třech vlastnostech, které ti pomohou lépe pochopit tvé tělo a pohyb.
4 PLASTICITA
Tato vlastnost funguje přesně opačně, než viskoelasticita. Tady platí, že pokud se nějaká tvá část těla XY hodin stejně natahuje, případně jednostarnně posiluje, tak se už nevrací zpět, ale zůstane v tom nastavení.
To znamená, že pokud sedíš za počítačem dlouhé hodiny a roky, tak zadní část natahuješ a přední část neustále aktivuješ. Tím pádem, když se postavíš, tak tvé tělo vypadá, jako kdybys stále seděl. A někdy to podporuješ tím, že jdeš do fitka, kde si opět sedneš a děláš to samé, co jsi dělal celý den.
Tvé tělo ztrácí důležité vlastnosti, jako viskoelasticita a vzniká plastická deformace. Čili se ti doslova otiskne sezení do tvého těla. Následně ztrácíš schopnost vyprodukovat mechanickou energii.
5 TRIXOTROPIE
Z fyzikálního hlediska tento pojem představuje děj při kterém některé látky přecházejí z tuhého stavu do kapalného a naopak. V biologickém kontextu to znamená, změna viskozity. Tixotropie se vztahuje na schopnost fascie kolísat mezi gelovým (viskózním) a rozpustným (tekutým) stavem, a to díky základní substanci.
S předchozích článků víš, že je fascie všude a obsahuje mnoho látek, oproti jiným typům pojivové tkáně. (více jaké látky se tam nacházejí-odkaz na Filipův článek). Extracelulární matrix (veškerý prostor mimo vaše buňky v pojivové tkáni) se skládá přibližně z 90% vody. Tato voda miluje peptidy zvané glykozoaminoglykany (GAG).
GAG přitahují vodu, aby udrželi základní substanci v tekutém stavu a mohli sloužit jako mazivo pro pojivovou tkáň. Když se pojivová tkáň dehydruje nebo poraní, základní substance ztrácí fluiditu (tekutost), což způsobuje, že vlákna se spíše slepí, než aby se posouvali a klouzali.
Tyto oblasti zvané adheze v našem těle pociťujeme, jako napětí nebo uzly. Vodík spojuje kolagenová vlákna, takže když uvolňujeme adhezi prostřednictvím myofasciálního uvolňování nebo masážní terapie, právě rozbití vodíkových vazeb může způsobit ten pocit pálení, který někdy pociťuješ.
6 PIEZOELEKTRIKA
Piezoelektrickost je poslední vlastností. Pochází z řeckého slova „piezein“, což znamená tlak nebo mačkání. Když je fascie vystavována postupnému, trvalému tlaku, vytváří na svém povrchu malý elektrický proud. Tento proud je v určitém poměru ve tvém těle 24/7.
Jeho úkolem je stimulovat fibroblasty, buňky, které produkují vlákna a základní substanci. Tlak a pohyb zvyšuje piezoelektrické vlastnosti fascie, které následně stimulují proces hojení a přispívají k měkkému a uvolněnému pocitu, který často zažíváme po masáži.
ZÁVĚR
Fascia je naše vnitřní prostředí a její správná péče je nezbytná pro naše celkové zdraví. Díky pohybu, který vykonáváš s určitým záměrem a cíleným tlakem, dokážeš měnit tělo na strukturální úrovni a to díky buňkám. Nezapomínej, že i sezení je pohyb a také to má vliv na to, jakým způsobem se budou vyvíjet tvé buňky a tím pádem i tvá struktura těla.
Přebudování nesprávných pohybových sterotypů, které jsme si nabrali během toho, jak jsme seděli ve škole, dokážeme již v dnešní době cíleným pohybem odstranit. Pro více informací sleduje náš blog.
LITERATURA
- Jurecka, A., Faculty of Health Sciences Jagiellonian University Medical College, Papież, M., Hospital, D. H. C. E. S., Gądek, A., & Faculty of Health Sciences Jagiellonian University Medical College. (2020). Characteristics of fascia in reference to treatment possibilities of chosen hand diseases. Biomedical Journal of Scientific & Technical Research, 29(5), 22927–22931. https://doi.org/doi: 10.26717/BJSTR.2020.29.004874
- Acheff, K. (2018, July 26). Collagen + mechanical properties of fascia — Tami Apland, LMT. Tami Apland, LMT. https://www.tamiapland.com/blog/2018/7/26/collagen-mechanical-properties-of-fascia
- Myers, T. W. (2013). Anatomy trains e-book: Myofascial meridians for manual and movement therapists. Elsevier Health Sciences.
- Schleip, R., & Wilke, J. (2021). Fascia in sport and movement.
- instagram: @terezka_zatkova
- facebook: Terezia Zaťková
- linkedin: Terezka Zaťková