05 Bře

1. díl: Anatomické vlaky

  • By: ProSapiens
  • Blog

Slyšel jsi někdy o Anatomických Vlacích / Anatomy Trains ? Dokážeš si představit, že by se na vysoké škole v hodinách sportu nebo v kurzech cvičení učilo o vláčcích ? Ale co mají vlaky společného s tělem, svaly, fasciemi a pohybem ?

Jak by vypadala metafora Anatomie vlaků

Na první pohled shola nic. Když však začneš více zkoumat tělo a pohyb určitě se setkáš s autorem, který navrhl Anatomické vlaky nebo Anatomy Trains. Tímto autorem je Tom Mayers. Pokud jsi o něm nikdy neslyšel dovol mi ho v rychlosti představit.

Tom Mayers

Mayers je pro nás nezbytnou inspirací, ačkoliv jsme se s ním nikdy osobně nesetkali či nevedli s ním přímý rozhovor. Jeho vynikající práce nás tak zásadním způsobem ovlivnila, že nyní nedokážeme v tréninku učinit jakékoli rozhodnutí bez použití jeho jedinečného pohledu na tělo a pohyb.

S více než 40 lety zkušeností v oblasti integrativní manuální terapie je tento odborník nezpochybnitelnou autoritou. Jeho neocenitelný přínos zahrnuje vytvoření vynikající publikace Anatomy Trains, která se poprvé objevila na trhu v roce 2001 a byla následně revizována v letech 2009, 2014 a 2020. Dále se podílel jako spoluautor na publikaci Fascial Release for Structural Balance a řadě dalších děl. Jeho hluboké znalosti a zkušenosti se snaží přiblížit široké veřejnosti prostřednictvím online kurzů zaměřených na manuální a pohybovou terapii.

Anatomy trains představuje mapu vzájemného propojení jednotlivých svalů do jednoho celku. Na tuto myšlenku ho přivedla hra, kterou hrával se studenty při vyučování v Rolfově institutu. Jednoho dne se setkal s článkem Raymonda Darta, který byl studentem Alexandrovy Techniky, který spojoval svaly v trupu do dvojitého spirálovitého uspořádání. To ho vyhecovalo a zeptal se sama sebe proč by měla být jen tato jedna linie. Jsou i další? Pustil se do výzkumu, který probíhal v pitevně, kde sledoval dlouhá kolagenová vlákna, která mu nakonec ukázala vzájemnou propojenost jednotlivých svalů mezi sebou.

Tom Mayers autor Anatomy Trains

Takto navrhl 12 myofasciálních meridiánů nebo linií, které slouží k transformaci energie přes tělo během pohybu. Vytváří stabilitu, odolnost, sílu, flexibilitu, elasticitu a především kompenzační držení těla. Struktury pojivové tkáně pracují synchronizovaně a vytvářejí plynulý a vyvážený pohyb a držení těla, které udržuje rovnováha a přímý kontakt mezi všemi částmi těla.

,,Absolútna dominancia izolovanej svalovej prezentácie ako prvého a posledného slova v svalovej anatómií (spolu s naivným a redukcionistický presvedčením, že zložitosť ľudského pohybu a stability možno odvodiť sumarizovaním pôsobenia týchto individuálnych svalov) zanecháva v súčasnej generácií terapeutov nepravdepodobnú možnosť, že by mysleli iným spôsobom.“ – Tom Mayers

Literatura:

  1. Myers, T. W. (2013). Anatomy trains e-book: Myofascial meridians for manual and movement therapists. Elsevier Health Sciences
  2. https://www.anatomytrains.com/about-us/certified-teachers/tom-myers/
Posted in: Blog