15 Srp

5 % fascií jsou buňky

 • By: ProSapiens
 • Blog
 • 84 Comments

Naše buňky jsou obsaženy ve fasciích. Buňky se v nich drží pohromadě jako suchý zip (Mayers 2013) na teniskách malého dítěte. Nejčastěji vyskytující se fasciální buňkou jsou fibroblasty, avšak pojivová tkáň obsahuje i další. Jaké? Viz tabulku dole:

Typ tkáněBuňkyVlákna
KostiOsteocyty, osteoblasty, osteoklastyKolagen
ChrupavkaChondrocytyKolagen a elastin
VazyFibroblastyKolagen a elastin
ŠlachyFibroblastyKolagen
AponeurózyFibroblastyKolagenová síť
TukTukové buňkyKolagen
KrevČervené a bílé krevní buňkyFibrinogen
V tabulce vidíš obrovskou rozmanitost materiálů, které jsou schopny vzniknout z omezeného množství vláken a různých dalších prvků. Jsou seřazeny od nejpevnějších po nejtekutější. (Mayers 2013)

Ano, vše co je v tabulce a ještě o něco více je pojivová tkáň, jen za každým trošku jinak složená. A ty už víš, že buňky jsou součástí mezibuněčné hmoty, do které patří ještě tekuté prvky (proteoglykany) a kolagenová elastinová a fibrinogenní vlákna a další veci. A touto kombinací tvoří schopnost ,,suchého zipu“.

Tělo se skládá z různých částí, ale všechny se skládají jen z několika prvků.

Všechny výše zmíněné typy struktur se od sebe odlišují typem, množstvím vláken a tekutých prvků. Jsou zabaleny do lepkavé tekuté základní hmoty, která vytváří síťovinu, která se neustále přizpůsobuje vnějším i vnitřním podmínkám.

Zaměřme se však na buňky. Fibroblasty a žírné buňky vytvářejí svou aktivitou pojivové tkáně, které se přizpůsobují změnou poměru vláken, lepkavých proteoglykanů a vody.

Jaký je smysl života fibroblastů?

Smyslem života fibroblastu je práce, práce a zase práce (komunisté by byli hrdí z takového pracanta). Je však důležité pochopit, že fibroblast má kámoše roboše. Těmi kámoši jsou fibrocyt a fibroklast. Áno je to, totéž jako u kostí – osteoblast, osteocyt, osteoklast. Že jsi o to nikdy neslyšel? Vysvětlím…

Mnoho buněk lze rozdělit do tří kategorií:

 • blast – tvoří novou tkáň
 • cyt – udržuje a stará se o existující tkáň
 • klast – „ničí, požírá“ staré tkáňe (Med 2018)

A ty si můžeš doplnit, co to bude za buňku: fibroblast, osteoklast, chondoblast atd.

Stejně jako v komunismu je nahoře někdo, kdo řídí práci na budování lepších zítřků. Jinými slovy, tělo samo zaměstnává „roboše“ a „architekty“. Kdo je však tento architekt? Architektem lidského těla je proces zvaný mechanotransdukce.

Každá konstrukce, a tou naše tělo je, potřebuje někoho, kdo řekne, jak se má co dělat, a někoho, kdo ty věci udělá.

Mechanotransdukce architekt fascií

Z názvu vyplývá, že se jedná o proces, při kterém je určitý druh mechanické energie přenášen/převáděn na buňky (Ingber 2008), které na různé druhy mechanické energie reagují různými způsoby. Když je fasciální tkáň vystavena nárazu, vibracím, tlaku nebo stresu, vytvoří se v matrici tkáně elektrický náboj (piezoelektrický náboj) (Becker 1998), který způsobí, že fibroblastové buňky přejdou na dané místo a začnou produkovat kolagen a další molekuly podle potřeby podél těchto stresů, vibrací a šoků.

Jinými slovy, fibroblasty cestují po těle a „serou“ tam, kde je jich zapotřebí. Posílají se podle mechanického zatížení, které na tělo působí. To, co sere, jsou dlouhá nebo krátká (podle potřeby) kolagenní vlákna typu I a III (nejčastěji) nebo tekuté prvky, jako jsou proteoglykany. Místo, kde vykonávají svou „potřebu“, nejčastěji způsobuje ztuhnutí „svalů“.

Piezoelektrický náboj určuje směr fibroblastů. A v závislosti na požadavcích prostředí, do kterého se dostanou, začnou vylučovat buď kolagen, nebo proteglykany.

Ale ty už víš, že svaly netuhnou, ale fascie. A hlavním viníkem jsou fibroblastové buňky, které v intersticiální hmotě produkují převážně kolagenní vlákna reagující na mechanickou zátěž. A co hůř, fibroblasty do tebe nejen „serou“ kolagen, ale také „močí“ proteoglykany, které tvoří přizpůsobivé „lepidlo“, jež drží vše pohromadě.

Komunikačný systém ECM

Fibroblasty jsou součástí komunikačního systému ECM. Jsou nezávislé a fungují paralelně s centrálním nervovým systémem (Parisi a Allen 2019). Fibroblasty jsou v této „telekomunikační síti“ anténou, přijímačem a reproduktorem.

Podobně jako elektromagnetické záření v naší telekomunikační síti funguje extracelulární matrix ve fascii.

Biomechanická signalizace, která řídí tyto změny tkání na buněčné úrovni, vědcům pouze prozrazuje jejich tajemství, ale důsledky této nové mechanobiologie jsou dalekosáhlé pro všechny manuální a pohybové terapeuty. Každá buňka, a zejména každý fibrocyt, nejen ,,ochutnává“ své chemické prostředí, ale ve svém prostředí (Candace Pert et al. 1997) ,,naslouchá“ a reaguje na mechanické prostředí tahu a také stlačení.

Další forma fasciální signalizace vychází z myšlenky, že vlhká kolagenová síť tvoří tekutý krystal – polovodivou síť. Tlak nebo napětí vytváří v této tkáni iontový tok, známý jako piezoelektřina, a tento elektrický tok stimuluje nebo stlačuje fibroblasty k tvorbě (nebo netvorbě) nových vláken (Earls a Mayers 2017).

Biomechanická stimulace pojivové tkáne

Robert Shleip: ,,Biomechanická stimulace je pro zdraví tkání přinejmenším stejně důležitá jako biochemické prostředí. Bez správné mechanické stimulace totiž fasciální fibroblasty nevytvoří adekvátní fibrózní matrix bez ohledu na to, jak dobré či špatné je jejich biochemické prostředí. Zatímco nutriční péče může zlepšit biochemické prostředí, sportovní a pohybové terapie jsou mocnými nástroji pro podporu optimální biomechanické stimulace pro chování fibroblastů při remodelaci matrix. Fibroblasty jsou vybaveny mnoha zařízeními pro vnímání tahové a mechanické smykové stimulace, která na ně působí. V reakci na to neustále mění svou metabolickou funkci.“

To tedy znamená, že pokud jsou pojivové struktury správně zatěžovány, fibroblasty přizpůsobují svou činnost remodelace ECM, takže architektura tkáně ještě lépe reaguje na každodenní požadavky. Mění se nejen hustota kostí, ale také fasciální tkáně, které reagují na dominantní způsob zatížení.

Při správné aplikaci tréninkové zátěže můžeme přetvořit ECM tak, abychom dosáhli podobných změn jako u Dominiky.
(viz: výsledky ProSapiens)

S pomocí fibroblastů pomalu, ale vytrvale reagují na každodenní zátěž i na specifický trénink (Kjaer et al., 2009). Jejich remodelační aktivita reaguje zejména na opakované narušení mechanické integrity okolní matrix. Požadavky na pevnost, roztažitelnost a smykovou kapacitu tkáně stimulují fibroblasty k reakci v procesu neustálé rekonstrukce a remodelace fasciální sítě.

Literatura:

 1. Myers, T. W. (2013). Anatomy trains e-book: Myofascial meridians for manual and movement therapists. Elsevier Health Sciences
 2. Med, T. T. (2018). Histology: Connective Tissue (Development and structures) [Video]. In YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=d_4J8j8on8c&t=973s
 3. Becker, R., & Selden, G. (1998). The body electric: Electromagnetism and the foundation of life. Harper Collins.
 4. Allen, J., & Parisi, B. (2019b). Fascia training: A whole-system approach.
 5. Pert, C. B. (2016). Molekuly emocí: Věda v pozadí medicíny těla a mysli.
 6. Earls, J., & (LMT), T. W. M. (2017). Fascial release for structural balance.
 7. Schleip, R., & Wilke, J. (2021c). Fascia in sport and movement.
 8. Ingber, D. E. (2008). Tensegrity and mechanotransduction. Journal of Bodywork and Movement Therapies, 12(3), 198–200. https://doi.org/10.1016/j.jbmt.2008.04.038
 9. Kjaer, M., Langberg, H., Heinemeier, K., Bayer, M. L., Hansen, M., Holm, L., Doessing, S., Kongsgaard, M., Krogsgaard, M. R., & Magnusson, S. P. (2009). From mechanical loading to collagen synthesis, structural changes and function in human tendon – PubMed. Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports, 19(4). https://doi.org/10.1111/j.1600-0838.2009.00986.x
Posted in: Blog

Comments (84 Responses )

 1. JeffreyGlard - 20. února 2023 - 2:23 #

  Best and news about drug. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  https://canadianfast.com/# buy prescription drugs online without
  Best and news about drug. Read here.

 2. Edgarprime - 19. února 2023 - 22:52 #

  safe and effective drugs are available. Commonly Used Drugs Charts.
  https://canadianfast.online/# non prescription ed drugs
  Long-Term Effects. Everything what you want to know about pills.

 3. Robertcok - 19. února 2023 - 11:48 #

  drug information and news for professionals and consumers. Some trends of drugs.
  [url=https://canadianfast.com/#]prescription drugs without doctor approval[/url]
  What side effects can this medication cause? Long-Term Effects.

 4. MichaelFef - 19. února 2023 - 9:52 #

  Some trends of drugs. Comprehensive side effect and adverse reaction information.
  [url=https://canadianfast.online/#]buy prescription drugs without doctor[/url]
  Everything what you want to know about pills. drug information and news for professionals and consumers.

 5. JeffreyGlard - 19. února 2023 - 5:33 #

  Read now. All trends of medicament.
  https://canadianfast.online/# prescription drugs online without doctor
  All trends of medicament. Get warning information here.

 6. VictorSAh - 18. února 2023 - 23:10 #

  Drug information. Read here.
  pet antibiotics without vet prescription
  Definitive journal of drugs and therapeutics. drug information and news for professionals and consumers.

 7. Edgarprime - 18. února 2023 - 22:27 #

  Read information now. Read information now.
  https://canadianfast.online/# canadian online drugstore
  earch our drug database. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 8. EfrenTet - 18. února 2023 - 8:08 #

  All trends of medicament. All trends of medicament.
  https://edonlinefast.com non prescription ed drugs
  drug information and news for professionals and consumers. п»їMedicament prescribing information.

 9. MortonSub - 18. února 2023 - 0:27 #

  Commonly Used Drugs Charts. Generic Name.
  mens erection pills
  Read information now. Read now.

 10. PhilipRal - 17. února 2023 - 13:19 #

  Everything about medicine. safe and effective drugs are available.
  ed pills gnc
  Some trends of drugs. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 11. Robertcok - 17. února 2023 - 10:31 #

  What side effects can this medication cause? Best and news about drug.
  https://edonlinefast.com best ed pills non prescription
  earch our drug database. Actual trends of drug.

 12. Donaldmep - 17. února 2023 - 1:36 #

  Some trends of drugs. Get warning information here.
  can you get propecia pills
  Long-Term Effects. Get information now.

 13. MortonSub - 17. února 2023 - 1:01 #

  Read now. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  impotence pills
  Everything information about medication. Top 100 Searched Drugs.

 14. EfrenTet - 16. února 2023 - 15:52 #

  All trends of medicament. Everything what you want to know about pills.
  erectile dysfunction pills
  All trends of medicament. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 15. PhilipRal - 16. února 2023 - 14:01 #

  Read information now. Get here.
  best ed drugs
  Best and news about drug. Long-Term Effects.

 16. Robertcok - 16. února 2023 - 13:11 #

  Best and news about drug. Get here.
  medication for ed dysfunction
  safe and effective drugs are available. What side effects can this medication cause?

 17. MortonSub - 16. února 2023 - 7:22 #

  Read now. Best and news about drug.
  ed treatment review
  Medscape Drugs & Diseases. drug information and news for professionals and consumers.

 18. Davidliz - 15. února 2023 - 23:12 #

  Get information now. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  https://azithromycins.com/ zithromax for sale 500 mg
  Everything about medicine. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 19. DennisVok - 15. února 2023 - 11:10 #

  Medscape Drugs & Diseases. Definitive journal of drugs and therapeutics.
  get generic clomid without rx
  п»їMedicament prescribing information. Generic Name.

 20. JamesdIb - 15. února 2023 - 7:52 #

  п»їMedicament prescribing information. Everything information about medication.
  buying generic clomid without insurance
  Definitive journal of drugs and therapeutics. Long-Term Effects.

 21. Aarondum - 15. února 2023 - 7:21 #

  Some trends of drugs. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  https://clomiphenes.com buying generic clomid prices
  Get here. Commonly Used Drugs Charts.

 22. Donaldmep - 15. února 2023 - 1:33 #

  Read here. Top 100 Searched Drugs.
  can i order generic propecia without a prescription
  Get warning information here. Cautions.

 23. Davidliz - 15. února 2023 - 0:14 #

  Get warning information here. drug information and news for professionals and consumers. order amoxicillin no prescription
  Get warning information here. Medscape Drugs & Diseases.

 24. DennisVok - 14. února 2023 - 9:04 #

  Get warning information here. Best and news about drug. amoxicillin over counter
  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Read information now.

 25. JamesdIb - 14. února 2023 - 8:53 #

  Everything what you want to know about pills. All trends of medicament. amoxicillin capsule 500mg price
  Drugs information sheet. safe and effective drugs are available.

 26. Davidliz - 14. února 2023 - 1:22 #

  Top 100 Searched Drugs. Read now. amoxicillin brand name
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 27. Aarondum - 13. února 2023 - 17:49 #

  earch our drug database. Drug information.
  cost of generic propecia without a prescription
  safe and effective drugs are available. Long-Term Effects.

 28. JamesdIb - 13. února 2023 - 15:40 #

  All trends of medicament. earch our drug database.
  where can i buy cheap clomid without prescription
  safe and effective drugs are available. Everything about medicine.

 29. DennisVok - 13. února 2023 - 4:11 #

  Top 100 Searched Drugs. Prescription Drug Information, Interactions & Side. where can i buy amoxocillin
  п»їMedicament prescribing information. Everything what you want to know about pills.

 30. Donaldmep - 13. února 2023 - 0:01 #

  Read information now. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  where can i get zithromax
  Get here. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 31. Davidliz - 12. února 2023 - 21:10 #

  Definitive journal of drugs and therapeutics. Drugs information sheet.
  buy zithromax 1000mg online
  Cautions. Medicament prescribing information.

 32. DennisVok - 11. února 2023 - 22:15 #

  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Cautions.
  cost clomid
  п»їMedicament prescribing information. Get information now.

 33. Aarondum - 11. února 2023 - 20:10 #

  Get information now. Actual trends of drug.
  generic zithromax 500mg india
  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Top 100 Searched Drugs.

 34. Davidliz - 11. února 2023 - 19:32 #

  Medicament prescribing information. Get warning information here.
  can i get cheap propecia no prescription
  Top 100 Searched Drugs. Best and news about drug.

 35. Willieoffef - 11. února 2023 - 7:57 #

  Comprehensive side effect and adverse reaction information. п»їMedicament prescribing information.
  where buy levaquin
  Everything information about medication. Get warning information here.

 36. Davidzed - 10. února 2023 - 21:55 #

  Actual trends of drug. Top 100 Searched Drugs.
  buy lisinopril no prescription
  Everything what you want to know about pills. Medscape Drugs & Diseases.

 37. JamesTib - 10. února 2023 - 18:04 #

  Read here. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  buying cheap levaquin tablets
  Best and news about drug. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 38. Jamestoulk - 10. února 2023 - 12:02 #

  п»їMedicament prescribing information. Generic Name.
  where buy cheap mobic without a prescription
  safe and effective drugs are available. Medscape Drugs & Diseases.

 39. DonaldSox - 10. února 2023 - 7:53 #

  Medscape Drugs & Diseases. What side effects can this medication cause?
  cost cheap mobic pills
  Best and news about drug. Medscape Drugs & Diseases.

 40. Willieoffef - 10. února 2023 - 7:01 #

  Everything about medicine. Everything about medicine.
  https://lisinopril.science/# lisinopril 12.5 tablet
  Drugs information sheet. Get information now.

 41. DonaldSox - 9. února 2023 - 6:49 #

  Definitive journal of drugs and therapeutics. Comprehensive side effect and adverse reaction information.
  how to buy cheap nexium online
  Best and news about drug. Everything information about medication.

 42. Davidzed - 9. února 2023 - 4:53 #

  safe and effective drugs are available. Read now. https://avodart.science/# get avodart tablets
  Prescription Drug Information, Interactions & Side. Read here.

 43. Willieoffef - 8. února 2023 - 7:09 #

  earch our drug database. Get here.
  https://levaquin.science/# cost levaquin online
  Some trends of drugs. Commonly Used Drugs Charts.

 44. JamesTib - 8. února 2023 - 6:06 #

  п»їMedicament prescribing information. Read now.
  https://levaquin.science/# where to get generic levaquin prices
  safe and effective drugs are available. Get warning information here.

 45. Jamestoulk - 7. února 2023 - 20:17 #

  Drugs information sheet. Comprehensive side effect and adverse reaction information.
  can i get cheap mobic online
  Drugs information sheet. Best and news about drug.

 46. DonaldSox - 7. února 2023 - 18:26 #

  Medscape Drugs & Diseases. Get information now.
  https://lisinopril.science/# buy lisinopril 5 mg
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. Actual trends of drug.

 47. Davidzed - 7. února 2023 - 17:40 #

  Read here. Read here. https://avodart.science/# can i purchase cheap avodart tablets
  Everything information about medication. Read here.

 48. Willieoffef - 7. února 2023 - 11:41 #

  Commonly Used Drugs Charts. Top 100 Searched Drugs.
  https://mobic.store/# how to get generic mobic pill
  Drug information. Get here.

 49. ZacharyKak - 6. února 2023 - 22:24 #

  Definitive journal of drugs and therapeutics. Get here.
  ivermectin 2ml
  What side effects can this medication cause? What side effects can this medication cause?

 50. RonaldSiz - 6. února 2023 - 19:51 #

  Drug information. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  order stromectol
  Read now. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 51. KevinCok - 6. února 2023 - 17:26 #

  Get here. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  buy ivermectin
  Get information now. earch our drug database.

 52. JesseJen - 6. února 2023 - 4:04 #

  Commonly Used Drugs Charts. Read now.
  stromectol how much it cost
  Get warning information here. Read information now.

 53. KevinCok - 5. února 2023 - 21:36 #

  Get information now. safe and effective drugs are available.
  ivermectin 1 topical cream
  Medscape Drugs & Diseases. Generic Name.

 54. RonaldSiz - 5. února 2023 - 15:16 #

  Generic Name. earch our drug database.
  stromectol 3mg
  Top 100 Searched Drugs. Get warning information here.

 55. ZacharyKak - 5. února 2023 - 11:12 #

  Medscape Drugs & Diseases. Top 100 Searched Drugs.
  stromectol 3mg cost
  Read information now. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 56. KevinCok - 5. února 2023 - 6:13 #

  Actual trends of drug. earch our drug database.
  ivermectin cream
  Read information now. earch our drug database.

 57. RonaldSiz - 4. února 2023 - 16:59 #

  Everything what you want to know about pills. Actual trends of drug.
  ivermectin for humans
  safe and effective drugs are available. Drugs information sheet.

 58. KevinCok - 4. února 2023 - 15:03 #

  Medscape Drugs & Diseases. earch our drug database.
  stromectol 3mg tablets
  Read here. Get here.

 59. ZacharyKak - 4. února 2023 - 2:35 #

  Everything about medicine. Drug information.
  ivermectin lotion
  Read now. Top 100 Searched Drugs.

 60. RonaldSiz - 3. února 2023 - 15:07 #

  Everything what you want to know about pills. Some trends of drugs.
  https://stromectolst.com/# ivermectin nz
  Read information now. Prescription Drug Information, Interactions & Side.

 61. JesseJen - 3. února 2023 - 5:30 #

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Some trends of drugs.
  ivermectin 6
  Long-Term Effects. drug information and news for professionals and consumers.

 62. ZacharyKak - 2. února 2023 - 19:22 #

  Drugs information sheet. Read information now.
  buy ivermectin for humans uk
  Definitive journal of drugs and therapeutics. Commonly Used Drugs Charts.

 63. KevinCok - 2. února 2023 - 18:38 #

  Drug information. Actual trends of drug.
  buy ivermectin canada
  Definitive journal of drugs and therapeutics. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 64. RonaldSiz - 2. února 2023 - 16:56 #

  Medscape Drugs & Diseases. Cautions.
  stromectol price in india
  What side effects can this medication cause? Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 65. Jamesexcut - 2. února 2023 - 12:10 #

  Best and news about drug. Read here.
  stromectol 3 mg dosage
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Medscape Drugs & Diseases.

 66. ThomasAttat - 1. února 2023 - 1:54 #

  https://doxycycline.science/# buy doxycycline online

 67. Rafaeldem - 31. ledna 2023 - 22:52 #

  https://stromectol.science/# does minocycline cause weight gain
  order doxycycline online doxycycline

 68. Rafaeldem - 30. ledna 2023 - 22:14 #

  https://amoxil.science/# amoxicillin 500 mg capsule
  cheap stromectol cost of ivermectin 1% cream

 69. ThomasAttat - 30. ledna 2023 - 11:00 #

  https://amoxil.science/# purchase amoxicillin 500 mg

 70. Rafaeldem - 29. ledna 2023 - 18:26 #

  https://zithromax.science/# can you buy zithromax over the counter in mexico
  buy stromectol does minocycline work for acne

 71. ThomasAttat - 28. ledna 2023 - 20:18 #

  https://stromectol.science/# purchase stromectol online

 72. Rafaeldem - 28. ledna 2023 - 18:02 #

  https://stromectol.science/# minocycline 100mg otc
  buy zithromax zithromax for sale 500 mg

 73. Jameslag - 27. ledna 2023 - 2:02 #

  https://over-the-counter-drug.com/# silvadene cream over the counter

 74. Matthias - 25. prosince 2022 - 16:21 #

  Nicely put. Many thanks!

  my webpage https://movecasinoin.com/lucky-spins/

 75. 1xbet - 23. prosince 2022 - 17:39 #

  My spouse and I stumbled over here from a different web
  page and thought I may as well check things out.
  I like what I see so now i’m following you. Look forward to going
  over your web page yet again.

  Look into my web site 1xbet

 76. เว็บพนันบอล ถูกกฎหมาย - 15. prosince 2022 - 11:30 #

  Wow, this piece of writing is nice, my sister is analyzing
  such things, therefore I am going to convey her.

  Visit my page เว็บพนันบอล ถูกกฎหมาย

 77. Roulette Online - 14. prosince 2022 - 12:00 #

  Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time
  and energy to put this content together.
  I once again find myself personally spending way too much time both reading
  and commenting. But so what, it was still worthwhile!

  Here is my web site … Roulette Online

 78. best online casino in india - 14. prosince 2022 - 8:40 #

  Hi everybody, here every one is sharing such knowledge, so it’s nice to read this webpage, and I
  used to pay a visit this blog daily.

  Also visit my web page :: best online casino in india

 79. Boyce - 13. prosince 2022 - 15:49 #

  Many thanks, Loads of material.

  my page: https://movecasinoin.com/slot/

 80. https://bryoni-high-class-ebony-companion.com/region/Discreet-apartments-in-Rehovot.php - 26. listopadu 2022 - 6:17 #

  כפי שודאי הנחתם, ההבדלים העיקריים בין טיפול ספא סטנדרטי ובין עיסוי
  בחיפה והסביבה טיפולי המבוצע במסגרת רפואית או קליניקה
  טיפולית, הם בעיקר סביב המטרה שלשמה מבוצע העיסוי,
  וכמובן ההעדפות האישיות של כל
  מטופל שמביאות אותו להעדיף מסאז‘ מסוג מסויים על פני סוג מסאז‘ אחר.
  אייל מסאז‘ הוליסטי עוסק בתחום מתוך אהבה למקצוע ודואג להתעדכן בחידושים בתחומו כל הזמן.
  הנשים בדירות קובעות את שעות הפעילות שלהן מתוך התחשבות בסביבה
  בה נמצאות הדירות ועל מנת לשמור על מידת דיסקרטיות מקסימלית.

  עיסוי טווינא מסייע להאיץ את הפעילות
  של מחזור הדם באזורים ספציפיים
  בפרט ובגוף בכלל. 250 שקלים ל45 דקות החליפו ידיים ולאחר 35 של עיסוי משובח שכלל את כל חלקי הגוף האחורי כוול עיסוי ישבן נחמד וללא נגיעות מיותרות
  באזורים הרגישים אמרה להסתובב ולאחר עוד עיסוי קצר התחילה
  בעבודת יד לא ניסתי לגעת בה כי לא
  התפשטה ונראתה לי סך הכל שלא בעניין שיגעו
  בה, אבל יודעת מה היא עושה
  גמרתי ומלקלחת שהייתה נקייה ועם זרם מעולה של מים רותחים.
  עם זאת, אם אתם אוהבים עיסויים עדינים יותר
  ורכים יותר, מובן כי אישה היא המתאימה לעיסוי שלכם.
  יחד עם זאת, ייצורם של חומרים דמויי מורפיום אנדוגניים (אנדורפינים, אנקפמינים) גדל בצורה חדה, תכולתם בנוזל מוחי
  עמוד השדרה.

  My web blog; https://bryoni-high-class-ebony-companion.com/region/Discreet-apartments-in-Rehovot.php

 81. https://miss-sophira.com/regions/Discreet-apartments-in-Kiryat.php - 25. listopadu 2022 - 11:13 #

  מה שקורה בפועל הוא שעל מנת ליהנות מאותה שעה של פינוק, אתם צריכים לבזבז
  עוד זמן. מצד שני, היום כבר לא צריכים
  לבזבז זמן וכסף: אפשר להשתמש בשירותי האתר ולהזמין נערות
  ליווי לביתך ולמלון בירושלים בהתראה מיידית.
  משום הצורך בהתמקדות באזורים
  מסוימים, אין נהוג להשתמש בשמני עיסוי, מפאת
  החלקת אצבעותיו של המעסה. הבטיחו כי
  המעסה מעניק את סוג העיסוי בו אתם מעוניינים.
  ישנם אנשים המגיעים במצב רגשי מסוים אל מכון העיסוי מפנק בהרצליה ובסיום העיסוי מפנק בהרצליה הם
  חשים חיוניים, אנרגטיים ושלווים.
  עיסוי ארוטי בעפולה. עפולה, בירת העמק,
  מרכזת אליה מדי יום מאות אנשים מישובים, קיבוצים
  וכפרים בסביבתה וכוללת אטרקציות רבות של
  בילויים, יציאות, שתייה וקולינריה.
  לכל אחד מאיתנו יש זיכרונות אחרים מעפולה ואסוציאציות
  אחרות שקשורות לעיר שבלב עמק יזרעאל – אבל כדאי לדעת שאין
  הבדל בין עיסוי אירוטי במרכז לבין עיסוי אירוטי בעפולה.

  הן יכולות לתת לכם עצה: אם יש לכם כמה בעיות בחיי המשפחה האינטימיים,
  הבחורה יכולה לעזור. נערות דירות
  דיסקרטיות יכולות לרגש כל גבר ולהעיר את הפנטזיות האינטימיות שלו.
  נשים בשירותי הפינוקים של דירות דיסקרטיות
  ברמת גן מבקשות דברים פשוטים: היה נקי, מנומס
  ונחמד.

  My blog post :: https://miss-sophira.com/regions/Discreet-apartments-in-Kiryat.php

 82. bit.ly - 22. listopadu 2022 - 7:23 #

  במרכז רמת גן מחכה לך מעסה רוסיה ישראלית מיוחדת במיוחד.
  אז החדשות הטובות הן שיש פעולות פשוטות וזמינות
  אותן ניתן לבצע, על מנת להירגע, להתפנק וליהנות,
  ואחת מאותן הפעולות, היא ליצור קשר עם מעסה אשר
  מציע שירות של עיסוי מפנק. תמיד ניתן להזמין שירות אישי ופרטי של נערות ליווי בחולון המגיעות
  אליכם להיכן שתחליטו. שירות דירות דיסקרטיות בדרום ברמה הכי גבוהה שרק תוכל לקבל עם תמונות עדכניות.
  שמי אניה ואני נערת ליווי
  ברמה גבוהה ביותר. נערות ליווי בחולון כי
  מגיע לכם לקבל פעם אחת עיסוי מקצועי שיבוצע על ידי
  נערת ליווי המגיעה עם תעודות ורזומה עשיר מאחוריה.
  בדרך כלל הוא צריך לבחור בין פינוק עם אישה שיש לה
  משפחה משלה לבין ביקור אצל נערת עיסויים.

  חדרים של מלונות הם בדרך כלל פינוק יוצא מן הכלל.
  עיסוי מושלם בתל אביב יגרום לכם
  להרגיש פינוק ושחרור מטורף תגיעו עוד היום ותדעו מה…
  חשוב לנו שתדעו: מאגר הדירות הדיסקרטיות בתל אביב, מתעדכן מעת לעת, ואנו מזמינים אתכם להיכנס בכל פעם מחדש במקרים ואתם
  מבקשים לעצמכם בילוי אינטימי או מפגש דיסקרטי בתל אביב.

 83. דירות דיסקרטיות באילת - 19. listopadu 2022 - 12:41 #

  המציאות היא ששיפור שירות הלקוחות בעסק שלך אינו מדע טילים ואם אתה מחזיק
  בדעה שהלקוח הוא המלך ותשמור את האמונה הזאת בלב ליבו של העסק שלך, בסופו של
  דבר תשמר את הלקוחות שיש לך
  ותמשוך לקוחות נוספים לעסק שלך – בין
  אם אתה מנהל עסק קטן, חברה גדולה ובין אם אתה עובד עבור עצמך ונותן שירות נישה ללקוחות וללקוחות.
  להלן 5 דרכים פשוטות מאוד שבהן תוכל לשפר את שירות הלקוחות בארגון שלך… ספא רפאל הוא מרכז בריאות ברחובות הקיים משנת 2000, בו יש דרכים מיוחדות לריפוי
  בגוף והנפש. אם למשל יש לך רומן עם המאהבת והצלחתם למצוא זמן להיפגש בשמונה בבוקר ואתם
  מעוניינים בחדר לבלות בו. מבקשים להזמין חדרים לפי שעה בחיפה ולא יודעים מהיכן
  להתחיל, מבקשים לסגור חופשה אך אין לכם זמן פנוי על מנת להתחיל להרים טלפונים ולעשות בירורים?
  האופציה להזמין חדרים רק לכמה שעות
  מאפשרת להרבה יותר אנשים להגשים הנאות קטנות באמצע שגרה עמוסה.
  נערות ליווי צפון , זה קיים בכל אדם, פתאום אנשים מחפשים שינוי
  בחיים ולא יודעים מאיפה זה יכול להגיע.

 84. דירות דיסקרטיות ברמת גן - 18. listopadu 2022 - 16:41 #

  עם זאת, ישנם מעסים שמאמינים כי הבגדים
  הם כיסוי, ועם הורדת הכיסוי משתחררים כל החסמים שאותם שואפים
  להסיר לאורך עיסוי טנטרה. המעסים עובדים בהתאם לבקשת המטופל הבוגר (מעל לגיל 18), כאשר
  הם אינם נכנסים בין מערכות היחסים של בני
  הזוג. ישנם מעסים שלא מעסים בעירום ואינם מאמינים בחשיבות העירום
  גם מצידו של המטופל. סוגיית העירום המלווה את עיסוי הטנטרה יכולה לגרום ללא מעט חששות.
  הטנטרה שואפת ליצירת הרמוניה בין כל
  האנרגיות הסובבות אותנו לבין היקום,
  גורסת כי „הכל קשור בכל“ ורואה קשר הדוק בין הגוף לנפש.
  נערת השיחה לעולם לא תגיד שום דבר רע ללקוח,
  היא לא תצחק על כל החסרונות של
  האיש, כי היא לא רואה בו שותף לחיים.
  אם כבר קיבלתם עיסוי בעבר, אתם לבטח מודעים היטב לעובדה כי אתם נדרשים להשיב
  על שאלון בריאות. אבל כמו שהזכרנו קודם,
  העלויות לצימרים לפי שעה נוחים
  לכל כיס ותוכלו מהר מאוד לשוב ולבלות בצימרים גם אם יש הרבה הוצאות אחרות, הגוף
  והנפש זקוקים לשלווה, ולפני שמתמסרים לעבודה ולשגרה, חשוב לעצור לרגע ולשנות
  את האווירה. אם הבנתם נכון מדובר בדירה רגילה,
  דירות דיסקרטיות מעוצבות בסגנון חדרי מלון,
  משדרים אינטימיות ודיסקרטיות. עמוד
  הבית / דירות דיסקרטיות בראשון לציון.
  אמנם ישנם עיסויים בראשון לציון!

Napsat komentář