23 Kvě

FASCINUJÍCÍ FASCE

  • By: Filip Stráňavský
  • Blog

,,Je v těle 600 svalů nebo 600 obalů a jeden sval?“

– Tom Mayers

Toto je otázka Tom-a Mayers-a, která změnila celý můj koncept nazírání na lidské tělo a jeho pohyb. Od toho dne jsem stále více „ponořený v králičí noře“, ve které o fasciích nacházím množství fascinujících informací, z různých vědních oborů. Někdy mám pocit, že v jejích vlastnostech, složení a v jejím fungování nacházím spoustu odpovědí na otázky, které mě pronásledovaly od samého začátku mého bádání o lidském pohybu.

Kostní s myofasciálním systémem zabezpečují stabilitu, mobilitu, sílu a mnoho dalšího v našem pohybu.

,,Je obal svalů, který jim pomáhá po sobě lépe klouzat“

– Alexander Binovský

Na vysoké škole jsem se učil, že to „je obal svalů a orgánů, který jim pomáhá se po sobě lépe klouzat“. Větší pozornost jsme věnovali samotným svalům, jejich šlachovitým odstupům a úponům, jednotlivým vazům, které mají zajišťovat stabilitu kloubů, tréninku svalů ať už po silové, rychlostní nebo vytrvalostní stránce. To zabralo 5 let a na konci jsem uměl říci o fascii pouze nahoře zmiňovanou větu.

Fakulta tělesné výchovy a sportu. Její jsme vděčný za to, že se můžeme živit tím, co nás baví. I když některé věci už vnímáme jinak, než jsme byli učení.

Co je to fascie?

Už 5 let hledám odpověď na otázku „co je fascie?“ A stále se cítím, že jsem teprve na začátku. Fascie samotná je široce sáhlé téma. Protože svými vlastnostmi a funkcemi zasahuje do mnoha vědních oborů od antropologie, anatomie, biochemie, biomechaniky, fyziky, kvantové mechaniky, fyziologie, neurologie, patologie, psychologie, psychosomatiky, do tréninku a pohybu lidského těla a ještě mnoho dalších.

Tím, že fascie zasahuje mnoho vědních oborů, jako taková nese i mnoho různých názvů: pojivová tkáň, fibrózní síť, kolagenová síť, mezibuněčná hmota, extracelulární matrix, fasciální systém, obalový orgán, myofasce, tensegritní síť, myelinový obal, senzorický orgán, aponeuróza a mnoho dalších.

Mnohokrát mě moje dětská zvědavost o fasciích zavedla do oblastí vědy, jako je fyzika nebo hydrodynamika těles, popřípadě evoluce člověka nebo psychologie a dokonce i spiritualita a mnoho dalších.

,,Fasce nemá začátek a konec. Všechno se vším propojuje.“

– mnohý autory

Proto, i když se pokusím, začít na začátku, nepodaří se mi to, protože fascie nemá začátek a konec. Říká se o ní, že všechno se vším propojuje. A rádi bychom ukázali jaký to má dopad na fungování těla ať už z hlediska zdraví nebo zdravého pohybu. Fascia může být stále považována mnohými, za nepříliš důležitou. Sérií těchto článků bychom chtěli objasnit proč ji za důležitou považujeme my.

Pomeranč

Představ si pomeranč. Klidně si pro jeden jdi do kuchyně a rozkroj ho na polovinu. Všimni si, jak je „zkonstruován“, jako kdyby byl zabalen ve stále menších a menších obalech. Úžasně jak to ta příroda zařídila. Ten tvar, barva, ta chuť, prostě úžasné.

V této metaforu fascie, není pomeranč. Fascia je ten obal, který obaluje každou část do obalu. Další věcí, které si můžeš všimnout, je to množství šťávy, kterou ve svém nitru ukrývá nejsvrchnější obal.

Obal v obalu zabalený v obalu tvoří dokonalý pomeranč. Naše tělo je zkonstruováno podobným způsobem, jen je to trošku komplikovanější.

Kuřecí prsa

I slepička je zvířátko z živočišné říše. I když vypadá jinak, hýbe se jinak, v evoluci se setkáme s nějakým naším společným předkem. Do doby, než se objevil jsme se vyvíjeli stejně jako slepičky. Od toho momentu už jinak.

Co máme se slepičkami společného? Asi málo věci, nejsem odborník na slepice. Co však vím, je, že jejich pohyb je také poháněn svaly, které neobaluje nic jiného než fascie.

A, proto si představ, tady tenkou průhlednou blanku, na kuřecím prsíčku, které si koupíš v obchodě. Ano to je fascie. A i ty ji máš v těle.

A odteď vždy, když budeš připravovat kuřecí prsa si vzpomeneš, že to, co sundáváš je fascie.

,,70% těla tvoří voda

Toto je tvrzení, se kterým jsi se mohl už setkat. Pokud tomu tak je, vyplývá z toho jedna otázka: Jak to, že ta voda není všechna nalitá v našich chodidlech?


Je to velká záhada, kterou lze snadno vyřešit. Za vším je ukryta fascie, která umí rozdistribuovat „70% vody“ do celého těla podle toho kde je potřebná.

A jak to je možné ti popovídáme v dalším pokračování.

Literatúra:

  1. MYERS, Thomas W. Anatomy trains: myofascial meridians for manual and movement therapist. 3rd ed. Edinburgh: Elsevier, 2014. ISBN 978-0-7020-4654-4.
  2. BINOVSKÝ, Alexander. Anatómia: úvod do anatómie a anatómia pohybového systému. Bratislava: Univerzita Komenského, 1998. ISBN 80-223-1177-4.
  3. MÜLLER, Divo G. a Karin HERTZER. Trénink fascií: úspěšný recept pro získání napnuté vazivové tkáně. Přeložil Martina COUFALOVÁ. Olomouc: ANAG, [2018]. ISBN 978-80-7554-180-2.
Posted in: Blog