VLASTNOSTI FASCIE 1. ČÁST
- By: ProSapiens
- Blog
V tomto článku se zaměříme na vlastnosti fascie. Na základě poznání mechanických vlastností pochopíš proč ti sezení způsobuje špatné držení těla. To se následně odrazí v neefektivnosti a nefunkčnosti pohybu.
Dneska si rozebere tři základní.
1 VISKOZITA
Začnu jednoduchým vtipem. Plave ryba v mědě a řekne: „To je hustééééé!“. Po správnosti by to mělo být, to je viskózní.
Viskozita je fyzikální veličina, která určuje míru vnitřního tření v kapalině. Čím je kapalina hustší, tím bude pohyb objektu pomalejší.
Jak už víš, fascie je voda v nás. Může být tekutá a mazlavá (zdravá facie), nebo pevná až krystalická (nezdravá fascie).
Díky této vlastnosti můžeme určit, jakou má poddajnost a flexibilitu. Když se natahuješ ke špičkám a držíš v této poloze minimálně 60 sekund, ucítíš, jak se postupně dostáváš nižší a nižší. Následně si myslíš, že sis pořádně natáhl svaly. Nicméně, když se dáš do původní pozice, tak do pár minut se tvá flexibilta tkáně vrátí zpátky.
Jedině, čeho si tím docílil, bylo částečné snížení odporu svalových vláken a ztráta elasticity. A děláš-li něco takového před pohybovou aktivitou, nastane to, že během provádění nevytvoříš dostatek možné energie.
KDO NÁM ZABEZPEČUJE VISKOZITU FASCIE?
Je to tzv. Hyaluron. Považuje se za lubrikant, což znamená, že snižuje tření mezi přilehlivými vrstvami tkáně. Díky ní mohou šlachy, vazy, svaly a kosti klouzat mezi sebou. V praxi to znamená, že čím jsi viskóznější, tím jednodušší se ti bude provádět pohyb.
2 ELASTICITA
Tvé tělo se při pohybové aktivitě různě deformuje. Je to díky další vlastnosti – elasticita. Představ si to jak, míru množství, díky které se může daný deformovaný objekt, vrátit do původního tvaru, po zastavení vnějších sil a tlaku. Elasticita představuje odolnost, nebo tuhost – hlavně u tkáně, která je vystavována dynamickým silám.
Díky tomuto může tvé tělo uchovávat elastickou potencionální energii. Funguje to podobně, jako u pružin, kde se energie pohybu přijímá a zase uvolňuje bez jakékoli ztráty. Ve tvém těle to funguje tak, že čím větší a silnější membrána nebo šlacha, tak tím disponují s větší úložnou kapacitou.
Tuto vlastnost pozorovali přes ultrazvuk na Achillově šlache. Před odrazem se šlacha maximálně prodlouží, podobně jako napnutá gumička, a přitom se ukládá energie, kterou pak ve skoku opět uvolní.
Proto, tkáně které vydrží velké napětí a pruží, jsou zdravé.
3 VISKOELASTICITA
Ve tvém těle to funguje tak, že viskozita a elasticita není oddělena od sebe. Lepší a efektivnější fungují spolu. V praxi to znamená, že při tom, jak se tělo během pohybu různě deformuje, na krátký okamžik ti fascie ztuhne na kámen. Po chvilce je znovu tekutá.
Během pohybové aktivity může vzniknout natažení svalu, což bývá bolestivé. Je to kvůli tomu, že se vytvořilo náhle vynucené prodloužení nad viskoelastické hranice svalu, k němuž dochází během mohutné kontrakcí. Nejčastěji bývá postižen čtyřhlavý sval stehna a hamstringy, během rychlých pohybů jako běh a různé sportovní pohybové aktivity.
Proto je důležité trénovat flexibilitu svalových skupin v součinnosti s kontrakcí.
LITERATURA
- Jurecka, A., Faculty of Health Sciences Jagiellonian University Medical College, Papież, M., Hospital, D. H. C. E. S., Gądek, A., & Faculty of Health Sciences Jagiellonian University Medical College. (2020). Characteristics of fascia in reference to treatment possibilities of chosen hand diseases. Biomedical Journal of Scientific & Technical Research, 29(5), 22927–22931. https://doi.org/doi: 10.26717/BJSTR.2020.29.004874
- Acheff, K. (2018, July 26). Collagen + mechanical properties of fascia — Tami Apland, LMT. Tami Apland, LMT. https://www.tamiapland.com/blog/2018/7/26/collagen-mechanical-properties-of-fascia
- Myers, T. W. (2013). Anatomy trains e-book: Myofascial meridians for manual and movement therapists. Elsevier Health Sciences.
- Schleip, R., & Wilke, J. (2021). Fascia in sport and movement.
- instagram: @terezka_zatkova
- facebook: Terezia Zaťková
- linkedin: Terezka Zaťková